Pražský workshop byl jedním z milníků grantového projektu Davida Kosaře Horizon 2020 ERC Consolidator Grant na téma „Informal Judicial Institutions: Invisible Determinants of Democratic Decay“ (2021–2026), konkrétně jeho části zabývající se konceptualizací a mapováním neformálních soudních institucí napříč třinácti jurisdikcemi. Mezi ty spadají jak „staré“ (Belgie, Německo, Irsko, Itálie, Španělsko) a „nové“ státy Evropské unie (Česká republika, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko), tak země mimo EU (Anglie, Gruzie, Izrael, Ukrajina). Zastoupeny jsou tedy kontinentální i angloamerická právní kultura.
Z jednotlivých příspěvků vyplynulo, že neformální jevy existují či mají vliv na soudech v mnoha zemích. Může se jednat o neformální sítě pro přípravu justičních kandidátů na závěrečné zkoušky, kanály politického vlivu na rozhodování soudů, střádání vlivu v justici elitními soudci nebo politické aktivity soudcovských asociací. Ne všechny jsou nutně negativní – soudy a soudci mohou také například neformálně budovat vztahy s veřejností či „otěže“, kterými usměrňují demokracii a vládu práva v politicky nestabilním prostředí.
Všechny neformální instituce, ač různorodé, měly společnou obtížnou uchopitelnost. Možná i proto, že přizvaní experti pocházeli z různých akademických prostředí (právo, sociologie, sociologie práva či politologie), při konceptualizaci neformálních institucí vznikaly mnohé spory. Diskutovalo se jak o definici „neformálnosti“, tak o odlišení institucí od praktik či izolovaných jevů a událostí.
Výsledkem diskusí bylo zjištění, že neformální soudní instituce neslouží pouze jako náhrada chybějících institucí formálních. Neformální instituce naopak vznikají také v systémech s bohatou či zbytnělou regulací, někdy dokonce jako její přímý důsledek. Neformální praktiky se pak mohou s formálními pravidly střetávat, záměrně je podkopávat, ale mohou jejich fungování také doplňovat či zlepšovat a zvyšovat tak odolnost soudů vůči útokům na jejich nezávislost. Ačkoliv mnohé systémy čelí tlaku na postupnou formalizaci, mezi jednotlivými zeměmi stále panuje řada rozdílů. V některých systémech jsou neformální instituce považovány za nedělitelnou součást identity, v jiných zase spíš za vadu, která přináší nežádoucí následky a odolává pokusům o nápravu.
Koncepty článků zúčastněných expertů budou dále využity jako stavební kameny pro další konceptuální a průřezové články členů týmu INFINITY. Společně pak budou všechny publikovány ve zvláštním vydání časopisu na konci roku 2023.